Filtry AR: najlepszy sposób na wyróżnienie się i zwiększenie zaangażowania klientów

Instagram i Facebook to miejsca, gdzie Twoja firma powinna być, jeśli jej odbiorcą jest klient detaliczny. W takim wypadku ciekawym sposobem nawiązywania kontaktu z klientami są filtry wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR).

  • Filtry AR to generowane komputerowo efekty, które są nakładane na obraz z kamery smartfona
  • Zwykle zmieniają wygląd użytkownika lub wyświetlają dodatkowe obiekty, wywołując pozytywne emocje
  • Dają możliwość zaprezentowania produktów lub powiązania całego doświadczenia z określoną marką
  • Są dostępne dla wszystkich użytkowników aplikacji Facebook oraz Instagram
  • Zbudowanie i opublikowanie filtrów wiąże się z niższymi kosztami niż stworzenie dedykowanej aplikacji 

Cel: zaangażować klienta w interakcję z produktem

 

Ludzie spędzają coraz więcej czasu online. Około 80% użytkowników mediów społecznościowych śledzi co najmniej jedną stronę firmową. Marki powszechnie wykorzystują Facebook i Instagram do przekazywania targetowanych treści i budowania wizerunku.

W porównaniu do tradycyjnych form kontaktu z użytkownikiem, filtry AR cechują się znacznie wyższym poziomem zaangażowania użytkownika, co przejawia się w średnim czasie poświęcanym na takie doświadczenie, który wynosi ok. 75 sekund, w porównaniu np. do 2,5 sekundy uwagi poświęcanej średnio reklamom w TV.

Doświadczenia AR są ponadto znakomicie zapamiętywane dzięki temu, że są indywidualne i interaktywne. Dzięki możliwości współdzielenia doświadczenia przez zachwyconych efektem użytkowników osiągamy efekt viralowy, poprzez treści, które same się promują.

Filtry umieszczane na Facebooku i Instagramie to świetne narzędzia do budowania wizerunku marki jako kreatywnej, innowacyjnej i angażującej. W dłuższym terminie przekłada się to na wzrost lojalności klientów i wyników sprzedażowych. 

Jak zbudować filtry AR, które zrobią wrażenie na użytkownikach

 

Angażujące użytkownika filtry muszą przede wszystkim skupiać się na wartości rozrywkowej i estetycznej i docierać do zmysłów użytkownika dzięki ciekawej scenerii, modyfikacji wyglądu lub pokazywanej scence rodzajowej.

Kwestie marki lub wizualizacje produktu nie powinny być dominujące i mogą występować na drugim planie. Dzięki wydłużonemu czasowi interakcji użytkownika z prezentowanym doświadczeniem, nie ma potrzebny silnego eksponowania marki na pierwszym planie, jak w przypadku tradycyjnych reklam.

Możemy również użyć filtra AR do opowiedzenia krótkiej historii lub sceny z którą będą wiązały się określone emocje użytkownika – np. nadejście lata i wprowadzenie nowej letniej kolekcji. Jeśli ton Twojej marki jest zabawny lub pełen przygód, może to znaleźć odzwierciedlenie w działaniu filtra.

Kluczowy jest również odpowiedni wybór docelowych odbiorców tworzonych filtrów AR. W pierwszej kolejności odbiorcami efektu będą klienci, którzy są obecnie śledzącymi (followerami) profilu marki. Promocję efektów do osób nie będących fanami marki można wykonywać za pomocą postów w mediach społecznościowych lub też kodów QR.

Pracujmy razem!

Umów się z nami, aby zobaczyć demo technologii i pozwolić nam przygotować indywidualną propozycję rozwiązań dopasowaną do twoich potrzeb.